Gdański Psycholog Ośrodek Psychoterapii

CÓRKA – KOBIETA – MATKA

Grupa seminaryjno-superwizyjna dla psychologów i psychoterapeutów – edycja 2024-25.

Co zrobić, gdy w progu gabinetu psychologa czy psychoterapeuty stanie kobieta w ciąży? Jak pracować z cierpieniem, które płynie z matczynego wnętrza w pierwszych tygodniach po porodzie? Zmienia się świadomość społeczna – kobiety częściej sięgają po pomoc, gdy w związku z macierzyństwem doświadczają kryzysów psychicznych, częściej oczekują opieki psychologicznej i wsparcia emocjonalnego w placówkach ochrony zdrowia. Centrum Terapii Depresji oraz Ośrodek Psychoterapii Gdański Psycholog zapraszają do udziału w drugiej edycji grupy seminaryjno-superwizyjnej pod nazwą „CÓRKA – KOBIETA – MATKA”.

psychologiczne wsparcie okołoporodowe

Dla kogo?

Do udziału zapraszamy osoby, które w swojej pracy mają kontakt z kobietami w ciąży i po porodzie oraz są otwarte na poddawanie swojej pracy superwizji – mają doświadczenie superwizyjne lub chciałyby rozpocząć korzystanie z tej formy wsparcia. Zapraszamy psychologów i psychoterapeutów, doule, osoby pracujące w szpitalach na oddziałach położniczych i ginekologicznych, psychiatrycznych i poradniach zdrowia psychicznego, w gabinetach prywatnych, szkołach rodzenia, placówkach ochrony zdrowia i ośrodkach pomocy społecznej. Spotkania są dla osób, które zaczynają swoją pracę z kobietami w okresie okołoporodowym, a  także dla tych, które mają doświadczenie, ale potrzebują uporządkować oraz pogłębić wiedzę.

Przechowujemy w pamięci fakt, że każda ciąża zaczyna się od połączenia tego, co żeńskie i męskie. Zatem ucieszy nas obecność i kobiet, i mężczyzn – to pozwoli nam wspólnie spojrzeć z szerszej perspektywy na zachodzące w życiu kobiety.

Seminarium jest też dla tych, którzy szukają partnerów do współpracy. Chcemy, by  seminarium było dla uczestników okazją do budowania szerokiej bazy kontaktów osób reprezentujących różne zawody.

Po co?

– Chcemy rozumieć, co dzieje się z kobietą, gdy zachodzi w niej tyle zmian.

– Chcemy rozpoznawać, co w zachowaniu i reakcjach emocjonalnych kobiety mieści się w normie, a co od normy odbiega.

– Chcemy wiedzieć, jak życzliwie towarzyszyć jej, by nie zakłócać naturalnego procesu adaptacji.

– Chcemy mieć do siebie zaufanie podczas pracy psychoterapeutycznej z ciężarną i kobietą w połogu

– Chcemy rozpoznawać, kiedy potrzebuje specjalistycznej interwencji.

– Chcemy rozumieć siebie w obliczu cudzego cierpienia.

– Chcemy wiedzieć, jak zadbać o siebie, gdy przyjdzie nam być świadkiem traumy

Jak?

Planujemy spotykać się na żywo w w Sopocie w siedzibie Uniwersytetu SWPS ul. Polna 16/22  Spotkania będą odbywały się raz w miesiącu w piątki w godzinach 17.45-21.00. Będziemy dzielić czas między pracę seminaryjno-warsztatową i superwizję w grupach. Czasem przed spotkaniami będziemy zachęcać uczestników do czytania literatury fachowej, czasem sięgniemy po beletrystykę, filmy fabularne lub dokumentalne. Wszystko po to, by na różne sposoby uruchamiać naszą zdolność rozumienia ogromnych zmian zachodzących w kobiecie oraz refleksji nad czynnikami, które te zmiany mogą zakłócać. Wierzymy, że spojrzenie z różnorodnych perspektyw: psychologii, medycyny, sztuki, doświadczeń klinicznych i przekazów rodzinnych osadzonych w tradycji wzbogaci nas. Sprawi, że łatwiej będzie nam pogłębiać wiedzę i zdobywać nowe umiejętności w zakresie pomocy psychologicznej i psychoterapii w okresie ciąży i po porodzie.

Wybrane tematy

Trailer 1 „Ciąża z perspektywy psychologicznej czyli psychologiczne trymestry ciąży”

Trailer 2 „Psychoterapeutycznie o karmieniu piersią”

Kiedy?

Planujemy 10 spotkań w terminach: 27.09, 18.10, 08.11 i 13.12.2024 oraz 10.01, 07.02, 07.03, 04.04, 09.05 i 06.06.2025

Kto?

dr Magdalena Chrzan-Dętkoś w latach 2019-2023 była koordynatorką merytoryczną projektu wczesnego wykrywania depresji poporodowej „Przystanek MAMA”. Jest współzałożycielką Centrum Terapii Depresji w Gdyni. Pracuje w Zakładzie Psychologii i Psychopatologii Rozwoju Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego i opublikowała liczne prace z zakresu psychoterapii, min. jest autorką książki „Pod powierzchnią. Emocjonalne wyzwania macierzyństwa”

dr Agnieszka Pietkiewicz jest założycielką Ośrodka Psychoterapii Gdański Psycholog. W latach 2002-2019 była zawodowo związana ze Szpitalem św. Wojciecha w Gdańsku m.in. jako psycholog na oddziale patologii ciąży, ginekologii, położnictwie i neonatologii. Jest autorką publikacji łączących zagadnienia psychologiczne i laktacyjne.

Obie prowadzące są psychoterapeutkami certyfikowanymi przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne oraz Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychodynamicznej. Obie prowadzą superwizję indywidualną i grupową.

Ile?

Koszt jednego zjazdu 350zł.

Zgłoszenia drogą mailową: kontakt@centrumdepresji.pl

Informacje: tel. 502642608 i 605565321.

Psychoterapia okołoporodowa