Gdański Psycholog Ośrodek Psychoterapii

Psychoterapia dorosłych

Konsultacja

Psychoterapia dorosłych oraz poradnictwo psychologiczne zaczyna się od konsultacji wstępnych. Pierwsze spotkania z psychologiem lub psychoterapeutą pozwalają na określenie problemu, potrzeb oraz oczekiwań osoby zgłaszającej się po pomoc. Trwają 50 minut, odbywa się zwykle 4-5 spotkań. W tym czasie można oswoić się z tym, jak przebiegają spotkania, psychoterapeuta zbiera niezbędne informacje, aby mieć jak najbardziej pełny obraz trudności, z którymi boryka się zgłaszający. Zatem jest to czas niezbędny, by ustalić dalszy plan działania.

Psychoterapia dorosłych – jak zapisać się do psychologa?

Prowadzimy psychoterapię dorosłych osób i przyjmujemy tylko te, które zgłosiły się telefonicznie. W czasie sesji nie odbieramy telefonów, ale oddzwaniamy zwykle tego samego dnia.  Po ustaleniu telefonicznym pierwszej wizyty, wysyłamy wiadomość SMS potwierdzającą termin spotkania oraz adres gabinetu. Wszystkie sesje i konsultacje odbywają się w kontakcie bezpośrednim, nie prowadzimy psychoterapii online. Nie wystawiamy zaświadczeń.

Na początku pierwszego spotkania proszę o zapoznanie się z klauzulą informacyjną RODO. Jeden egzemplarz klauzuli otrzymuje zgłaszający się, natomiast drugi wypełniony i podpisany zostaje dołączony do dokumentacji.

Konsultacja i co dalej? Psychoterapia czy wsparcie psychologiczne?

Podczas pierwszej wizyty omówione zostaną trudności, które skłoniły Cię do zgłoszenia się po pomoc. Zwykle konieczne jest kilka spotkań, aby szczegółowo omówić problemy i podjąć decyzję co dalej. Część osób potrzebuje kilku czy kilkunastu cotygodniowych spotkań, aby rozwiązać sytuację i wówczas sprawdzi się wparcie psychologiczne. Niektórym potrzebna jest kilkumiesięczna psychoterapia. Czasem problemy trwają kilka, kilkanaście lat, depresja lub inne problemy psychiczne powtarzają się, wówczas konieczna jest psychoterapia długoterminowa i bardziej intensywna praca (sesje 2 razy w tygodniu).


📞 Zadzwoń teraz
📌 Jak dojechać?

Nasz zespół składa się z psychologów i psychoterapeutów. W swojej pracy kierujemy się zasadami „Kodeksu etyki psychoterapeuty” Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej oraz Kodeksem Etyczno-Zawodowym Psychologa. Psychoterapia krótkoterminowa ma na celu udzielenie pomocy osobom w sytuacji życiowego kryzysu lub rozwiązanie konkretnego problemu, który pojawił się niedawno, zwykle trwa kilkanaście lub kilkadziesiąt spotkań. Natomiast jeśli trudności trwają od dłuższego czasu, to wskazana jest psychoterapia długoterminowa. Takie rozwiązanie służy wprowadzeniu zmian w różnych obszarach życia. Długość trwania psychoterapii nie jest z góry określona, spotkania są kontynuowane przez kilka lat.
Indywidualna psychoterapia dorosłych prowadzona w nurcie psychodynamicznym jest metodą pracy, której celem jest trwała zmiana sposobów funkcjonowania w różnych obszarach życia. Zmiana ma nastąpić w relacjach z innymi ludźmi, w przeżywaniu emocji, zmienia się także funkcjonowanie w sferze poznawczej. Dlatego ważnym elementem pracy jest rozpoznawanie i rozumienie konfliktów między nieświadomymi potrzebami a utrwalonymi nieskutecznymi sposobami ich zaspokajania oraz wypracowanie nowych, bardziej kompromisowych rozwiązań. Skomplikowane?

A nieco prościej?

Czy w Twoim życiu od lat powtarzają się podobne trudności w rodzinie albo w pracy? Czy konsekwencje tych problemów negatywnie wpływają na Ciebie i Twoich bliskich? Celem terapii jest w takiej sytuacji trwała zmiana w relacjach z ludźmi. I dlatego wspólnie z psychoterapeutą będziesz odkrywać, jak to się dzieje, że nieskutecznie radzisz sobie z trudnościami. Na przykład jak to jest, że obliczu zmian życiowych (utrata pracy, strata bliskiej osoby, urodzenie dziecka, etc.) pojawiają się objawy lękowe albo depresyjne? I dlaczego bywa tak, że nasilenie objawów jest tak duże, że trudno utrzymywać kontakty towarzyskie, czerpać satysfakcję z życia albo normalnie pracować?

Właśnie w trakcie psychoterapii będziesz szukać nowych, bardziej skutecznych sposobów radzenia sobie z problemami. Proces terapeutyczny służy lepszemu dostosowywaniu się do zmian w życiu. Odsłania potrzeby, które starasz się nieświadomie zaspokoić, jednocześnie zakłócając sobie życie, relacje z bliskimi lub funkcjonowanie w pracy. W trakcie procesu terapeutycznego będziesz szukać innej drogi po to, by swoje potrzeby zaspakajać w bardziej dojrzały, skuteczny sposób.

Zadzwoń teraz

Cennik