„Nie chcę nazywać was sierotami”

Strata dziecka… Nie ma słów, które mogą oddać ból po śmierci dziecka. Nie ma także słowa, które nazwałoby osobę, która dziecko straciła. Młoda gdańska artystka Marianna Grabska jest autorką projektu poświęconego słowu, którego nie ma. Praca Nie chcę nazywać was sierotami jest częścią wystawy Nagi nerw Studio Mistrzyni: Rajkowska we …

Awersja do karmienia piersią u matki

Karmienie piersią jak każdy obszar opieki nad dzieckiem jest okazją do doświadczania przez matkę różnych trudnych uczuć:  irytacji, niechęci, smutku, rozczarowania czy gniewu. Niektóre kobiety ze zrozumieniem przyjmują pojawiające się uczucia niechęci, irytacji czy awersji. Dla innych jest to niepokojące zjawisko wywołujące przytłaczające poczucie winy i wewnętrzne oskarżanie się o …

Macierzyństwo krok po kroku

Latem 2017 roku zadzwoniła do mnie zaprzyjaźniona położna rodzinna pani Ewa. Zdecydowała się na rozmowę ze mną krótko po wizycie patronażowej u pewnej matki. Rozmawiałyśmy przez telefon o tym, jak bardzo pani Ewa martwi się stanem psychicznym swojej pacjentki, która sześć tygodni wcześniej urodziła pierwsze dziecko. Matczyne niepokoje… – Ciągle …

Objawy depresji poporodowej – wzajemne relacje

Jako objawy depresji poporodowej zwykło się najczęściej wskazywać przeżywany przez matkę smutek, nasilone poczucie winy i bezwartościowości, problemy ze snem czy łaknieniem, a także myśli samobójcze. Często traktuje się je jako niezależne czynniki. Naukowcy z USA i Holandii badali wzajemne zależności 20 różnych objawów, które pojawiają się u kobiet cierpiących …

Depresja drugą zarazą XXI wieku zaraz po Covid-19?

Zanim pojawił się Sars-CoV-2 specjaliści zajmujący się zdrowiem publicznym twierdzili, że za kilkanaście lat depresja stanie się jedną z najczęściej występujących chorób na świecie i że czekają nas czasy, gdy depresja będzie się rozprzestrzeniać niczym zaraza… Depresja problemem zdrowia publicznego? Jeszcze na początku XX wieku największe zagrożenia dla zdrowia publicznego …

Psychoterapeuta i tajemnice

Stary psychoterapeuta i sekrety pacjentów czyli opowiastka o tajemnicy zawodowej. Metaforycznie, poetycko i senniem – krótka historyjka do poczytania w letni wieczór. Dziś o tajemnicach i sekretach. O tym, jak się ze sobą zaprzyjaźniają wspólnie siedząc w zakamarkach umysłu starego psychoterapeuty. Malują sobie nawzajem paznokcie  czerwonym lakierem. Każda inna, niektóre …

Jak przekazywać złe wiadomości

Każdy może znaleźć się w sytuacji, gdy musi przekazać komuś złą wiadomość. Niestety nie ma sposobu na przekazanie bolesnych wieści w bezbolesny sposób. Przekazując złą wiadomość możemy podjąć jednak pewne kroki, by uczynić ten moment mniej raniącym dla rozmówcy. Przygotowanie do rozmowy Gdy wiesz, że czeka Cię trudna rozmowa i …

Lekarze rodzinni będą leczyć depresję?

Chorzy na depresję mogą kierować się do lekarza rodzinnego po leczenie farmakologiczne. Polskie Towarzystwo Psychiatryczne i Naczelna Izba Lekarska opublikowały wytyczne postępowania w depresji u dorosłych dla lekarzy rodzinnych. Leczenie i rozpoznawanie depresji będzie teraz mogło odbywać się w POZ. Rozpoznawanie i leczenie depresji zdaniem PTP i NIL ma być …

Depresja poporodowa i podczas ciąży – kto potrzebuje pomocy?

Kto choruje na depresję poporodową? Przyjmuje się, że 16% kobiet w ciąży i 10-20% kobiet w pierwszym roku życia dziecka ma objawy depresji. Zaledwie część osób potrzebujących pomocy zgłasza sie do psychiatry lub psychologa. W Polsce ponad 40% chorych matek dostrzega u siebie objawy depresji, mimo to nie podejrzewa u …