Gdański Psycholog Ośrodek Psychoterapii

Choroba afektywna dwubiegunowa

30 marca – Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej – Psychoterapeutyczny Kalendarz Świąt Nietypowych Choroba Afektywna Dwubiegunowa jest chorobą przewlekłą, której przebieg ma ma głęboki i wyniszczający wpływ na pacjenta i jego rodzinę. Na chorobę zapadają głównie młodzi ludzie. Jest chorobą silnie stygmatyzującą. Jedynie co czwarty chory jest zdolny do pełnej …

Droga Mamo! Widzimy Cię…

GRUPA TERAPEUTYCZNA DLA MAM DZIECI Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ Mamo, ta grupa jest dla Ciebie, jeśli chcesz: – znaleźć przestrzeń na powrót do emocji związanych z początkiem Waszej historii… a może z czasem ciąży, porodu a może do wielu miesięcy szukania diagnozy…?– podzielić się swoją historią i opowiedzieć o tym, jakie dla …

Wysoko funkcjonująca depresja – depresja ludzi, którzy mają udane życie.

Za maską sukcesu może chować się depresja. Chociaż nie zawsze jest to łatwe do zauważenia, nawet osoby osiągające sukces mogą ukrywać swój ból. Wysoko funkcjonująca depresja to nieformalne określenie tego, jak na depresję cierpią ludzie, którzy mają udane życie. Badania przeprowadzone w USA pokazują, że 72% założycieli firm zgłasza obawy …

Ciąża z perspektywy psychologicznej

Psychologiczne trymestry ciąży czyli jak w umyśle kobiety przebiega proces adaptacji do macierzyństwa. Zapraszamy do udziału w grupie seminaryjno-superwizyjnej „CÓRKA – KOBIETA – MATKA”. Część naszych spotkań będzie poświęcona pracy z kobietami w ciąży. Zanim kobieta będzie mogła doświadczyć obecności dziecka, które zamieszkuje jej ciało, najpierw będzie obserwować szereg zmian …

CÓRKA – KOBIETA – MATKA

Grupa seminaryjno-superwizyjna poświęcona pracy terapeutycznej z kobietami w okresie ciąży i po porodzie. Co zrobić, gdy w progu gabinetu psychologa czy psychoterapeuty stanie kobieta w ciąży? Jak pracować z cierpieniem, które płynie z matczynego wnętrza w pierwszych tygodniach po porodzie? Zmienia się świadomość społeczna – kobiety częściej sięgają po pomoc, …

„Nie chcę nazywać was sierotami”

Strata dziecka… Nie ma słów, które mogą oddać ból po śmierci dziecka. Nie ma także słowa, które nazwałoby osobę, która dziecko straciła. Młoda gdańska artystka Marianna Grabska jest autorką projektu poświęconego słowu, którego nie ma. Praca Nie chcę nazywać was sierotami jest częścią wystawy Nagi nerw Studio Mistrzyni: Rajkowska we …

Awersja do karmienia piersią u matki

Karmienie piersią jak każdy obszar opieki nad dzieckiem jest okazją do doświadczania przez matkę różnych trudnych uczuć:  irytacji, niechęci, smutku, rozczarowania czy gniewu. Niektóre kobiety ze zrozumieniem przyjmują pojawiające się uczucia niechęci, irytacji czy awersji. Dla innych jest to niepokojące zjawisko wywołujące przytłaczające poczucie winy i wewnętrzne oskarżanie się o …

Macierzyństwo krok po kroku

Latem 2017 roku zadzwoniła do mnie zaprzyjaźniona położna rodzinna pani Ewa. Zdecydowała się na rozmowę ze mną krótko po wizycie patronażowej u pewnej matki. Rozmawiałyśmy przez telefon o tym, jak bardzo pani Ewa martwi się stanem psychicznym swojej pacjentki, która sześć tygodni wcześniej urodziła pierwsze dziecko. Matczyne niepokoje… – Ciągle …

Objawy depresji poporodowej – wzajemne relacje

Jako objawy depresji poporodowej zwykło się najczęściej wskazywać przeżywany przez matkę smutek, nasilone poczucie winy i bezwartościowości, problemy ze snem czy łaknieniem, a także myśli samobójcze. Często traktuje się je jako niezależne czynniki. Naukowcy z USA i Holandii badali wzajemne zależności 20 różnych objawów, które pojawiają się u kobiet cierpiących …