Rzadko się mówi o depresji poporodowej u matek, a jeszcze rzadziej u ojców. Depresja poporodowa u ojca? Tymczasem ojcowie także mogą wymagać psychoterapii. Pojawienie się dziecka może wywoływać trudne emocje, zakłócać relację w rodzinie, a przez to utrudniać mężczyźnie podjęcie nowej roli w życiu. Ryzyko dotyczy w pierwszej kolejności tych mężczyzn, którzy mieli wcześniej epizody depresji oraz tych, których partnerki chorują na depresję poporodową.
Depresja poporodowa u ojca – objawy depresji u mężczyzny

- Nie możesz spać, choć domownicy pogrążeni są w spokojnym śnie.
- Odczuwasz trudności podczas opieki nad dzieckiem, a kontakt z nim nie sprawia Ci przyjemności, mimo że bardzo chciałeś mieć dziecko.
- Rezygnujesz z kontaktów towarzyskich, unikasz spotkań z przyjaciółmi, chociaż wczesniej lubiłeś spędzać czas ze znajomymi.
- Dużo więcej czasu spędzasz w pracy, mimo że sytuacja zawodowa tego nie wymaga.
- Masz kłopoty z podejmowaniem decyzji, skupieniem uwagi, zapamiętywaniem informacji, choć wcześniej radziłeś obie z tym bardzo dobrze.
- Nic Ciebie nie cieszy, czujesz się przybity, bez energii.
- Trudno Ci znaleźć siły do wykonywania czynności, które wcześniej nie były dla kłopotem.
Być może pomocne okaże się wypełnienie on-line kwestionariusza do oceny poziomu depresyjności u osób dorosłych: Kwestionariusz Zdrowia Pacjenta PHQ-9 . Wynik warto potraktować, jak wskazówkę co do dalszego postępowania, a nie ostateczną diagnozę stanu psychicznego. Pamiętaj, że depresja u ojca to choroba, która wymaga leczenia farmakologicznego i/lub psychoterapii. Niestety mężczyźnie czasem trudniej sięgnąć po pomoc, niż kobiecie, a przez to dłużej trwa jego cierpienie wynikające z choroby.
Psychoterapia dorosłych – podstawowe informacje
Dlaczego warto wybrać nasz ośrodek czyli nasze podejście do pracy psychoterapeutycznej
Artukuł „Depresja w ciąży i depresja poporodowa – kto potrzebuje pomocy?”
Obraz PublicDomainPictures z Pixabay