Gdański Psycholog Ośrodek Psychoterapii
Sprawdź swoją wiedzę na temat depresji poporodowej

Sprawdź swoją wiedzę na temat depresji poporodowej.


1. Jedną z przyczyn depresji poporodowej u matek, które pierwszy raz rodzą dziecko, mogą być problemy z dostosowaniem się do nowych warunków i wymagań związanych z opieką nad dzieckiem.
Prawda
Fałsz

2. Na depresję poporodową bardziej narażone są kobiety, które chorowały na cukrzycę lub miały powikłania w czasie ciąży.
Prawda
Fałsz

3. Przemoc ze strony partnera zwiększa ryzyko występowania depresji po porodzie. Osoby, które doświadczyły nadużycia seksualnego lub fizycznego są bardziej narażone na depresję po urodzeniu dziecka.
Prawda
Fałsz

4. Niemowlę nie odczuwa skutków depresji poporodowej matki.
Prawda
Fałsz

5. U dzieci matek chorujących na depresję poporodową częściej można zaobserwować problemy z zachowaniem w wieku przedszkolnym.
Prawda
Fałsz

6. Udzielenie fachowej pomocy laktacyjnej matce, która chce karmić piersią i ma problemy laktacyjne może prowadzić do poprawy jej zdrowia psychicznego.
Prawda
Fałsz

7. Personel medyczny nie ma obowiązku oceniać ryzyka depresji oraz monitorować występowania objawów depresji u kobiet w ciąży i po porodzie.
Prawda
Fałsz

8. Podczas epidemii wzrosła kilkukrotnie liczba kobiet zmagających się z objawami depresji poporodowej.
Prawda
Fałsz

9. Każda kobieta sama jest w stanie rozpoznać objawy depresji i zwrócić się o pomoc.
Prawda
Fałsz

10. Do objawów depresji poporodowej należą: drażliwość i zmęczenie.
Prawda
Fałsz

11. Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów ICD-10 od 2008 roku uwzględnia zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania związane z ciążą, porodem i połogiem.
Prawda
Fałsz

12. Najbardziej wrażliwe na matczyną depresje poporodową są dzieci w drugim roku życia. Dzieci w pierwszym roku mają za mało rozwinięty układ nerwowy, by zauważać pogorszony nastrój matki.
Prawda
Fałsz

13. Depresja ojca wpływa negatywnie na rozwój psychofizyczny dziecka.
Prawda
Fałsz

14. Nasilenie objawów depresji poporodowej występuje 5-14 dni po porodzie.
Prawda
Fałsz

15. Ponad połowa kobiet, które chorują na zaburzenia lękowe w okresie poporodowym, cierpi jednocześnie na poporodowe zaburzenia nastroju.
Prawda
Fałsz