Gdański Psycholog Ośrodek Psychoterapii

Ciąża z perspektywy psychologicznej

Cykl szkoleniowych spotkań pod nazwą „CÓRKA – KOBIETA – MATKA” to stworzona przy współpracy  Centrum Terapii Depresji oraz Ośrodka Psychoterapii Gdański Psycholog seminaryjno-superwizyjna propozycja dla psychologów, psychoterapeutów i innych osób, które w swojej pracy mają kontakt z kobietami w ciąży i po porodzie. Naszym celem podczas seminarium będzie połączenie wiedzy teoretycznej z praktyką kliniczną.

Trailer 1 czyli Ciąża z perspektywy psychologicznej

Część spotkań będzie poświęcona pracy z kobietami wymagającymi leczenia depresji w czasie ciąży, jak i w pracy z pacjentkami, które w trakcie psychoterapii zaszły w ciążę i przeżywają dylematy związane z nową sytuacją w życiu.

Psychologiczne trymestry ciąży czyli jak w umyśle kobiety przebiega proces adaptacji do macierzyństwa.

Zanim kobieta w ciąży będzie mogła doświadczyć obecności dziecka, które zamieszkuje jej ciało, najpierw będzie obserwować szereg zmian w sobie. Ciało zmienia się: piersi zaczynają się powiększać i wyglądać inaczej niż zwykle, powiększa się macica, serce zaczyna zwiększać swoją objętość. Objawy towarzyszące ciąży mogą być dokuczliwe np. męczliwość, poranne mdłości, itd. Fizycznym zmianom w ciele kobiety towarzyszą zmiany w aparacie psychicznym, począwszy od fantazjowania o byciu idealną matką, która będzie miała idealne dziecko, poprzez niepewność dotyczącą bezpieczeństwa dziecka w pierwszych tygodniach ciąży. W drugim trymestrze, dziecko wyraźnie zaznacza swoją fizyczną obecność, matka czuje jego ruchy. Jest spokojna o bezpieczeństwo dziecka, mieszane uczucia, które były odczuwalne w pierwszych miesiącach ciąży, schodzą na dalszy plan. W tym czasie częściej wracają wspomnienia dzieciństwa, gdy kobieta jako córka swojej matki doświadczała opieki macierzyńskiej. Umysł kobiety zaczyna łączyć doświadczenia dwóch ról: córki i matki. W ostatnim trymestrze znowu wracają sprzeczne emocje. Kobieta konfrontuje się z tym, że dziecko jest odrębnym człowiekiem wewnątrz niej. Im bliżej terminu porodu, tym więcej mieszanych uczuć. Niecierpliwości i nadziei w oczekiwaniu na poród towarzyszy lęk o bezpieczeństwo własne i dziecka podczas porodu. Znajomość psychologicznych procesów zachodzących podczas ciąży pozwala rozumieć i z większą skutecznością pracować z ciężarnymi doświadczającymi trudności emocjonalnych lub kryzysów psychicznych.

Serdecznie zapraszamy

Magdalena Chrzan-Dętkoś i Agnieszka Pietkiewicz

Więcej informacji o grupie seminaryjno-superwizyjnej

szkolenie psychoterapia okołoporodowa grupa seminaryjno-superwizyjna Gdynia Gdańsk