Online czyli jak przygotować się do psychoterapii przez Internet…


Psychoterapia online – jak zadbać o komfort pracy?

W trakcie tradycyjnych konsultacji dbanie o zapewnienie optymalnych warunków pracy w gabinecie psychoterapii leży głównie po stronie terapeuty. A psychoterapia online? Tu sprawa ma się inaczej… Konsultacje psychologiczne oraz sesje psychoterapii za pośrednictwem komunikatora internetowego wymagają pewnych przygotowań od pacjenta.

Miejsce i najbliższe otoczenie

Warto, by wszystkie sesje terapeutyczne online odbywały się w tym samym pomieszczeniu. Dlatego trzeba odrobinę dostosować miejsce, w którym odbywa się rozmowa, by pracować w wygodnej pozycji siedzącej na krześle lub w fotelu. Należy unikać siedzenia bez podparcia lub na podłodze, leżenia czy chodzenia w trakcie rozmowy. Dzięki temu będzie możliwa większa koncentracja  podczas sesji.

W trakcie konsultacji w pomieszczeniu nie mogą przebywać inne osoby.  Zachęcam, aby zwrócić się do osób ze swojego otoczenia z prośbą, by nie przeszkadzały nam w trakcie sesji. Należy zamknąć drzwi. Włączenie na zewnątrz zamkniętego pomieszczenia spokojnej muzyki jest skutecznym sposobem na zapewnienie dyskretnych warunków do rozmowy.  Nie będzie to rozpraszać uwagi w czasie konsultacji, ale ograniczy możliwość, by prowadzona przez Skype’a rozmowa docierała do osób przybywających za ścianą.

Sprzęt i warunki techniczne

Istotne jest  wcześniejsze zapoznanie się z aplikacją Skype, przez którą prowadzona będzie rozmowa online. To pozwoli uniknąć podstawowych problemów technicznych w czasie konsultacji. Zachęcam, aby korzystać z komputera lub stabilnie ustawionego laptopa. Dzięki temu obraz na ekranie rzadziej będzie ulegał zakłóceniom. Warto także zamknąć wszystkie programy, które mogłyby spowolnić działanie komputera czy utrudniać rozmowę. Przydatne jest korzystanie ze słuchawek, aby uniknąć sprzężeń dźwięku oraz ograniczyć rozpraszanie się hałasem dochodzącym z zewnątrz. Dodatkowo zwiększy to dyskrecję w czasie spotkania. W czasie sesji urządzenia elektroniczne znajdujące się w tym samym pomieszczeniu powinny być wyłączone lub w trybie samolotowym.

Czas

Zachęcam do pewnej dyscypliny w tym aspekcie, aby zapewnić sobie komfort pracy podobny do komfortu w gabinecie terapeutycznym. Dobrze jest dać sobie kilka minut przed sesją online na wyciszenie, aby nie rozpoczynać sesji bezpośrednio po intensywnych pochłaniających uwagę czynnościach. Warto również zarezerwować sobie chwilę spokoju po sesji.

Psychoterapia online – zasady ogólne

Agnieszka Pietkiewicz psycholog Gdańsk psychoterapia online