Depresja w ciąży

Aż 19% kobiet zmaga się z epizodem depresji w ciąży.
Silny niepokój i przygnębienie mogą być przejawem depresji u kobiet w ciąży

Depresja w ciąży bywa lekceważona, bo jej objawy przypominają dolegliwości ciążowe. Kobiety cierpią na drażliwość, męczliwość, wybudzanie się w nocy albo problemy z łaknieniem. Od niedawna ginekolodzy i położne mają obowiązek ocenić ryzyko i nasilenie depresji u wszystkich kobiet. Należy to wykonać w I i III trymestrze ciąży. Dlatego też podczas wizyty u ginekologa oraz w trakcie spotkania z położną w szkole rodzenia możesz usłyszeć pytania dotyczące Twojego samopoczucia i przeżywanych emocji. Jeśli lekarz lub położna uzna, że istnieje ryzyko depresji w trosce o Ciebie zachęci Cię do wizyty u psychiatry i psychologa.

Depresja w ciąży – kiedy warto skorzystać z psychoterapii?

  • Masz dużo mieszanych uczuć i szereg wątpliwości, odkąd wiesz, że spodziewasz się dziecka.
  • Gdy myślisz o dziecku i porodzie, to czujesz silny niepokój.
  • Z powodu ciąży pogorszyła się relacja  między Tobą i ojcem dziecka.
  • Masz problemy ze snem, obniżone łaknienie i towarzyszy Ci ciągłe uczucie zmęczenia.
  • Długo zmagałaś się z niepłodnością lub w przeszłości  straciłaś dziecko.
  • Badania prenatalne przyniosły niekorzystną diagnozę.

Tu możesz ocenić wstępnie ryzyko depresji on-line: Edynburska Skala Depresji Poporodowej w wersji dla ciężarnych – ocena ryzyka depresji

Do niedawna depresja w ciąży i depresja poporodowa były bardzo rzadko rozpoznawane i leczone. Wobec tego dużo kobiet oczekujących dziecka i młodych matek zmagało się z poważnymi problemami w osamotnieniu. Wiele z nich nie wiedziało, że cierpi na chorobę, którą można leczyć. Członkowie rodziny czuli się bezradni wobec trudności młodej mamy. Obecnie ginekolodzy i położne coraz częściej kierują kobiety z objawami depresji do specjalisty. Bliscy obserwujący problemy przyszłej matki częściej zachęćają ją do wizyty u psychologa i psychiatry. W mediach pojawia się więcej informacji o zaburzeniach psychicznych i kampanii informacyjnych dotyczących zdrowia psychicznego. Jedną z nich finansuje Ministerstwo Zdrowia wyleczdepresję.pl.

Oferta pomocy – szczegóły Zadzwoń teraz


Artykuł „Depresja w ciąży i depresja poporodowa – kto potrzebuje pomocy?

do góry

depresja w ciąży – dr Agnieszka Pietkiewicz – psychoterapeuta psycholog Gdańsk