Depresja u zapracowanych

Depresja u zapracowanych

Kto choruje na depresję i kiedy depresja się nasila? Okazuje się, że u aktywnych zawodowo osób praca w weekendy zwiększa ryzyko depresji. Dodatkowo kobiety mające liczne nadgodziny bardziej częściej chorują na depresję.

Depresja w miejscu pracy
depresja w pracy

Zapewne znacie ze swojego otoczenia kilka zapracowanych osób, które pracują po godzinach, wracają do domu późnym popołudniem lub wieczorem Albo nadrabiają zawodowe zaległości w nocy i w weekendy. Część z nich podejmuje swoje działania z pasją, a część ze względów ekonomicznych. Niedawno brytyjscy naukowcy przebadali ponad 23 tyś. osób szukając odpowiedzi na pytanie, jak czas trwania pracy wpływa na zdrowie psychiczne zatrudnionych osób. Odkryli, że osoby pracujące w weekendy częściej chorują na depresję. Interesujące są także ich wnioski dotyczące ilości przepracowanych godzin w dni powszednie. Zgodnie z nimi kobiety pracujące  ponad 55 godzin tygodniowo są bardziej narażone na depresję. Co ciekawe, gdy mężczyźni pracują równie długo, to nie mają problemów ze zdrowiem psychicznym!

Jak twierdzą badacze, kobiety mają więcej obowiązków domowych, mniej czasu na regenerację. Te, które biorą nadgodziny, zwykle są gorzej wynagradzane – stąd nasilenie objawów depresyjnych wśród pań. Natomiast konieczność pracy w weekendy pogarsza stan zdrowia psychicznego zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Naukowcy wzięli także pod uwagę również wiek, stan zdrowia, stan cywilny, ilość dzieci, kwalifikacje zawodowe oraz  poziom wynagrodzenia uczestników badania. Ogólnie rzecz biorąc objawy depresji pojawiały się u starszych pracowników, osób palących oraz pracowników z niskimi zarobkami.

Bierzesz nadgodziny? Pracujesz w weekendy? Jesteś bardziej narażony na depresję!

W Polsce wśród chorujących na depresję ok. 80% to osoby w wieku 30-59 lat czyli osoby aktywne zawodowo. Wyniki Brytyjczyków pokazują, że dbanie o wypoczynek w dni powszednie oraz ograniczenie aktywności zawodowej w weekendy chronią zdrowie psychiczne. Angażujące nas hobby, toczące się życie rodzinne oraz odpoczynek popołudniami, wieczorami i w weekendy zmniejszają ryzyko depresji. Niestety bez odpowiedzi pozostaje pytanie, jak mają zadbać o siebie osoby należące do specyficznych grup zawodowych, dla których chlebem powszednim jest praca w weekendy oraz nadgodziny. Do nich należy personel medyczny, osoby zatrudnione w transporcie, turystyce czy gastronomii.

Zadzwoń teraz
Jak dojechać?

Depresja zarazą XXI wieku?

Kwestionariusz do oceny ryzyka depresji on-line

Na podstawie:
Weston G, Zilanawala A, Webb E, et al Long work hours, weekend working and depressive symptoms in men and women: findings from a UK population-based study J Epidemiol Community Health Published Online First: 25 February 2019. doi: 10.1136/jech-2018-211309
Drapała A, Karczewicz E, Zalewska H, Gierczyński J, Gryglewicz J, Sielicki P, Wrona W. Depresja – analiza kosztów ekonomicznych i społecznych, Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia, Uczelnia Lazarskiego, Warszawa 2014